Inwestycja w halę produkcyjną okazuje się dla wielu firm kolejnym, ważnym krokiem w ich rozwoju. Budowa takiej konstrukcji to złożony wieloetapowy proces, który wiąże się z niemałymi kosztami. Właśnie dlatego, warto mu się nieco przyjrzeć.
Od czego rozpoczyna się inwestycja w halę produkcyjną?
Aby hala produkcyjna mogła powstać, niezbędne okazuje się znalezienie odpowiedniego miejsca na jej wybudowanie. Co ważne, nie każdy teren sprawdzi się do tego celu. Przed zakupem danego miejsca, należy zlecić badania geologiczne, sprawdzić możliwość dojazdu większymi pojazdami z hali do drogi publicznej czy też dostępność mediów. Ważne jest też zweryfikowanie tego, czy taka konstrukcja może znaleźć się na tej działce i jaką powierzchnię może zajmować. Inwestor musi też wystąpić o mapę zasadniczą do miejscowego ośrodka geodezji, aby sprawdzić położenie obiektów otaczających przyszły teren budowy.
Drugi etap odbywa się w biurze firmy, która będzie odpowiedzialna za wzniesienie takiej konstrukcji, jak np. firma Kobex czy też w zewnętrznym biurze projektowym. W tej fazie inwestor musi przekazać wszelkie dokładne informacje dotyczące specyfiki hali, gdyż to od nich zależy to, jak będzie wyglądał gotowy projekt całej konstrukcji.
Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu hal produkcyjnych?
Hale produkcyjne są inwestycjami na długie lata i muszą odpowiadać wszelkim potrzebom swoich użytkowników. Istotna jest wielkość i lokalizacja działki, jak i specyfika samych towarów, jakie będą przechowywane w hali. Niekiedy trzeba też uwzględnić dodatkowe wymagania termiczne i utrzymać w hali stałą temperaturę. W halach produkcyjnych należy wyznaczyć ciągi komunikacyjne, umożliwiające swobodny transport towarów. Projektując halę, należy wziąć też pod uwagę obciążenie statyczne oraz dynamiczne działające na posadzkę. Na etapie projektu istotne są też takie kwestie jak:
-
dobór rodzaju obudowy ścian,
-
ilość drzwi i bram,
-
montaż okien i świetlików,
-
liczba oraz miejsce doków załadunkowych,
-
optymalizacja konstrukcji nośnej,
-
system wentylacji i ogrzewania.
Jak widać, projektowanie hal produkcyjnych jest dosyć skomplikowanym zadaniem.
Jakie są kolejne etapy tworzenia hali?
Przed przystąpieniem do prac budowlanych należy jeszcze przygotować projekty dotyczące rozprowadzenia mediów wewnątrz budynku i określić sposób przyłączenia hali do sieci wodociągowej, gazowej i energetycznej. Następnie należy uzyskać zgodę odpowiednich organów na budowę. Do tego celu trzeba przedstawić decyzję o warunkach zabudowy oraz zagospodarowania terenu, przygotować mapy do celów projektowych, jak i otrzymać wypis z rejestru gruntów. Nie można też zapomnieć o postaraniu się o warunki techniczne przyłączy do sieci.
Dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę rozpoczyna się budowa hali. Po zrealizowaniu inwestycji wystarczy już tylko uzyskać pozwolenie na użytkowanie hali. Oczywiście, nie ominie nas także kontrola wykonana przez Państwową Straż Pożarną i Państwową Inspekcję Sanitarną.