Do swędzenia skóry może dojść z bardzo wielu przyczyn, jednak najczęściej wywołuje je alergia. Objaw ten powinien być skonsultowany z lekarzem, który po dokonaniu wywiadu rozpocznie odpowiednie leczenie.
Choroby objawiające się swędzeniem skóry – swędzenie skóry przyczyny
Do głównych chorób wywołujących swędzenie skóry zaliczamy:
– ziarnicę złośliwą
– szpiczaka mnogiego
– nowotwory
– przewlekłe choroby nerek
– pokrzywki
– atopowe zapalenie skóry
– cukrzycę
– grzybicę skóry
– świerzb
– wszawicę
– nadczynność tarczycy
– mocznicę.
Do swędzenia skóry może dojść także w przypadku zakażenia liszajem. Choroba ta jest zakaźna, jednak występuje głównie u dzieci, a oprócz swędzenia na skórze pojawiają się strupy. Liszaja zakaźnego można wyleczyć za pomocą maści i antybiotyku. Zapalenie skóry jest chorobą, która powoduje powstanie swędzących plam na skórze, które niekiedy mogą przekształcić się w pęcherze.
Swędzenie skóry – objawy
Swędzenie skóry jest uporczywym odczuciem, które wymusza chęć natychmiastowego podrapania się. Odczucie to zaczyna uniemożliwiać codzienne funkcjonowanie oraz powoduje kłopoty ze snem. Najgorsze jest to, że niektóre choroby wywołują świąd na całym ciele, co powoduje nerwowość u osoby chorej. Oprócz świądu chorobie mogą towarzyszyć: zaczerwienienia, wypryski, pęcherze, krosty lub strupy.
Diagnoza swędzenia skóry – leczenie
Diagnostyka leczenia swędzenia przeprowadzana jest u dermatologa lub w poradni alergologicznej. Lekarz może zlecić badanie krwi, rentgen płuc lub badania biochemiczne. Jeżeli dermatolog rozpoznał przyczynę schorzenia, wdraża odpowiednie leczenie takimi lekami, jak np. preparaty przeciwhistaminowe czy leki uspokajające. W przypadku, gdy swędzenie wywołane zostało przez pasożyty, lekarz zaleci nam użycie min. maści lub szamponu. Jeżeli swędzenie skóry zostało wywołane reakcjami alergicznymi trzeba będzie usunąć wywołujące reakcję substancje z otoczenia chorego. Niekiedy zdarza się tak, że lekarz nie może określić przyczyny powstania swędzenia, wtedy u chorego stosuje się leczenie objawowe.
Domowe sposoby na swędzenie skóry
Aby leczenie dało określone rezultaty należy odpowiednio pielęgnować skórę. Uczucie świądu doskonale łagodzą kąpiele w chłodnej wodzie, jednak należy uważać, ponieważ podczas leczenia takiej choroby jak świerzb nie wolno się kąpać. Odpowiednia pielęgnacja skóry powinna być wykonywana przy pomocy takich preparatów, które zniwelują uczucie swędzenia oraz nawilżą przesuszoną skórę. Do kąpieli warto użyć oliwy dla dzieci, a po osuszeniu nałożyć balsam.
Podsumowując, swędzenie skóry może mieć różne podłoże, dlatego jeśli po zastosowaniu leków dostępnych w aptece objawy nadal się utrzymują, należy udać się do dermatologa.