Jeśli broda ma być przedmiotem dumy dla swojego właściciela, konieczne jest jej regularne rozczesywanie. Czy jednak sięgnięcie po klasyczny grzebień to najlepsze rozwiązanie? Okazuje się, że chcąc osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty, warto zastanowić się mad innymi, bardziej nowoczesnymi propozycjami. Jedną z nich jest kartacz do brody. Nie jest on jeszcze tak popularny w Polsce, jak ma to miejsce na zachodzie Europy, warto więc dowiedzieć się możliwie jak najwięcej na jego temat.
Kartacz do brody – próba definicji
Kartacz do brody jest specjalistyczną szczotką stworzoną z myślą o tym, aby ułatwić mężczyznom pielęgnowanie zarostu. Przeważnie ma pochodzenie naturalne, za najbardziej popularne uchodzą przy tym modele wykonane z włosia dzika, borsuka oraz świni. Jego regularne stosowanie nie tylko uatrakcyjni wygląd brody, ale również wpłynie korzystnie na ukrwienie skóry twarzy. Pozwoli tez na pozbycie się zanieczyszczeń, które potrafią być groźnym wrogiem zarostu.
Jeśli kartacz ma spełniać swoje funkcje, najlepszym rozwiązaniem wydaje się używanie go zaraz po umyciu oraz wysuszeniu brody. Szczecina jest dość twarda, jeśli więc będziemy sięgać po kartacz w momencie, w którym zarost jest jeszcze wilgotny, możemy uszkodzić łuski włosów. Czesanie wilgotnej brody jest zresztą niekorzystne także dla samego kartacza, bo wilgoć gromadzi się zwykle u nasady szczotki, w tym samym miejscu, w którym zbiera się wilgotny naskórek. O skuteczności kartacza do brody przesądza także sama technika szczotkowania. Warto więc pamiętać o tym, że z najlepszymi rezultatami mamy do czynienia wtedy, gdy broda jest szczotkowana od góry ku dołowi. Nie należy obawiać się szczotkowania brody pod różnymi kątami. Kartacz sprawdza się znakomicie bez względu na to, czy chcemy nadać brodzie objętość, czy też kształt.
Jak wybrać dobry kartacz do brody?
Kartacze do brody można dziś znaleźć w wielu sklepach. Nie trzeba być przy tym wcale ich znawcą, aby zorientować się, że mamy do czynienia z rozwiązaniami, pomiędzy którymi istnieją spore dysproporcje. Te dotyczą zresztą nie tylko ceny, ale również kwestii takich, jak rozmiar szczotki, sposób jej mocowania, a nawet rodzaj włosia.
Nie ma jednego tylko podziału kartaczy, jednym z najbardziej charakterystycznych ich znaków rozpoznawczych jest jednak sposób umieszczenia szczeciny. Przeważnie jest ona wbijana bezpośrednio w drewno, choć nie brakuje także modeli charakteryzujących się tym, że szczecina jest montowana w poduszce pneumatycznej. Pierwszy z wymienionych modeli jest w szczególny sposób wart zainteresowania, bo odznacza się dłuższą żywotnością.
Szukając naprawdę wartościowego rozwiązania, warto przyjrzeć się krytycznie również rozmiarowi główki kartacza. Szczotka może być zarówno mniej, jak i bardziej masywna i nie da się utrzymywać, że jeden jej rodzaj jest lepszy od drugiego. Chcąc mieć pewność, że sięga się po wartościowe rozwiązanie, najlepiej przetestować ułożenie w dłoniach konkretnego modelu. To indywidualne upodobania mają w takim przypadku kluczowe znaczenie.